Instagram Reklamı Nasıl Oluşturulur

İnstagram Reklam Oluşturma Teknikleri


Instagram Reklamı Nasıl Oluşturulur

Türkiye’de facebook ve twitter’dan sonra en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen instagram’da da artık reklam vermek mümkün, dolayısıyla hızla gelişen bu akıma ayak uyduran onlarca marka var Buda tüm markalar için yeni bir pazar açıldığı anlamına geldi ki bu durum biz reklamcılar içinde yepyeni bir dal oldu.

2 yılını doldurup sektöre çok hızlı bir giriş yapan instagram, 30 eylülden itibaren yaklaşık 30 ülkede reklam hizmetini başlattı. Bu ülkelerin arasında Türkiye’de yer aldı. instagram reklam modelleri sayesinde kısa videolarınızı sergileyebilir, görsel olarak reklamlarınızı yayınlayabilir birden çok görseli aynı anda kullanabilir bu sayede takipçinizi arttırabilir, hizmetinizi veya ürününüzü pazarlayabilirsiniz.

Instagram Ekran Görüntüsü

Öncelikle şunu söylemeliyim ki instagram reklamında bir kısıtlama yoktur. Büyük, küçük her türlü işletme instagramın reklamlarını kullanabilmektedir. Reklamverenlerin bir instagram reklamı vermesi ise aslında çok basit. Facebook power editör aracılığı ile tıpkı facebooka reklam verir gibi instagram reklamınızı da kolaylıkla yapabilirsiniz facebookun istagram reklamlarını destekleyen formatları aşağıda gördüğünüz gibi olanlardır

Bu seçeneklerden size uygun olanını seçip reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Instagram Kampanyası Oluşturma

Instagram reklamları facebook gibi hedef kitlelere yönelik yapılabilmektedir. Instagram kullanıcıları reklamverenlerin hedef kitlesinde olduğunda ana ekranda gezerken reklamınıza rastlamaktadır. Raporlama konusuna gelince ise tıpkı facebookta olduğu gibi power editörde instagram reklamlarınızın performansını raporlayabilirsiniz. Instagram reklamlarının en güzel özelliği ise akış sayfasında sanki markanın normal paylaşımı gibi durmasıdır.

Video reklam vermek istiyorsanız reklamlarınızın aşağıdaki 4 kurala uygun olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Tavsiye edilen format: .mp4 veya .mov
  • Çözünürlük: en az 720p
  • Önerilen en boy oranı: kare (1:1)
  • Instagram: En fazla 30 saniye (30 MB)

 

Şimdi tüm öğrenmek isteyenler için adım adım Instagram’a reklam nasıl verilir sorusuna cevap verelim.

Facebook power editörden yeni bir kampanya oluşturup instagramı destekleyen formatı seçtikten sonra reklam seti adımında reklam alanını seçmeniz gerekiyor.

Hedef Grubunda Instagram Seçimi

Yine reklam setindeyken hedef kitlenizi belirleyebilir potansiyel erişebileceğiniz kişi sayısını görebilirsiniz. Hedef kitleler sizin ulaşacağınız kişileri ve en uygun kitleyi belirleyeceğiniz adım olduğu için bu adım en önemli adımlardan biridir. Kitlenizi yaş, cinsiyet, yaşadığı ülke veya ilgi alanlarına göre hedefleyebilirsiniz.

Hedef Kitle Düzenleme

Kime ulaşmak istediğimize karar verdiğimize göre artık bunun karşılığında ne ve nasıl ödeyeceğimiz adıma geçelim.

Optimizasyon ve Ücretlendirme

Reklam teklifinizi tıklamalara veya gösterimlere göre verebileğiniz gibi tekil erişim şeklinde de verebilirsiniz. Ayrıca teklif tutarını da otomatik veya manuel olarak vermeniz mümkün.

Hedefleme Teklifleri

Şimdi reklamımızı oluşturmaya başlayalım. Facebook reklam hesabınızı ve bağlı instagram hesabınızı seçtikten sonra bir veya birkaç görselinizi ekleyerek ya da videonuzu kullanarak reklamınızı oluşturabilirsiniz. Buradan sonrası artık sizin hayal gücünüze kalmış.

Yönlendirme Hedefi
kaynak: sempeak

Copyright 2024 korobit.com