• Burak mah. Sani konukoğlu bulvarı no 241 şehitkamil gaziantep
Hünal Rotbalans
Hakkmızda

Hünal Rotbalans

HÜNAL ROT BALANS OTO LASTİK

Rot Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?

Rot ayarının, tekerlekler arasındaki açının ve uzaklıkların birbirine eşit olması olduğunu söylemiştik. Bu durumda rot ayarı düzgün olan bir otomobilde tekerlekler arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz.

Eğer araçta rot ayarı bozukluğu varsa bu durumda araç yolda giderken sağa sola çekebilir ve hatta ileri derecede rot ayarı bozulmuş olan araçlar savrulabilirler de. Ayrıca rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri sıyrılır ve tekerlek çok daha çabuk eskir. Dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmeye başlar. Direksiyonun doğrultusu ile tekerleklerin doğrultusu arasında fark bulunması da rot ayarının bozukluğunun sonucudur.

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı istasyona yerleştirilir. İşi uzmanları tarafından her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı yoksa başka bir sebeple mi olduğu araştırılır. Rot ayarındaki bozukluk anlaşıldıktan sonra çeşitli sensörlerle araç tekerlekleri istasyonun yakınında rot ayarı programlarının bulunduğu bilgisayarlara bağlanır. Bu bilgisayarlar rot ayarının bozukluğunun derecesini bildirirler. Sonrasında ise rot ayarı yapılmaya başlanır ve her iki tekerlek te birbirine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanmış demektir.

 

 

LASTİK BİLGİLERİ

Otomobil ile yol arasında teması sağlayan TEK unsur lastiklerdir. Bu nedenle lastiklerin doğru kullanılması ve bakımlarının yapılması kadar lastiğin özelliklerini bilmek de her durumda güvenliği sağlamak, lastiklerinizin ömrünü uzatmak ve paradan tasarruf etmek açısından son derece önemlidir. Otomobilinizi daima güvenli kullanmaya ve çevreye saygılı davranmaya özen göstermelisiniz

Otomobilinizi diş derinliği 1,6 mm'den daha az lastiklerle kullanıyorsanız, trafik cezası alabilirsiniz

 

LASTİK BASINCI

Lastik basıncı, otomobilin güvenliği ve ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Lastiklerin basıncı soğukken ölçülmeli (asla lastik sıcakken yapılmamalıdır), düzenli aralıklarla (her ay) ve özellikle uzun yolculuklardan önce mutlaka kontrol edilmelidir

 

LASTİKLERİN AŞINMASI

Lastiklerin yanlış basınçla şişirilmesi, düzensiz aşınmalarına neden olur. Aşırı düşük basınç, omuzlarda aşınmaya yol açar ve lastiğe yapısal zarar verme riski taşır. Çok yüksek basınç ise lastiğin orta kısmında aşınmaya sebep olur

FREN MESAFESİ

Fren mesafesi lastik basıncı ile alakalıdır. Fren mesafesi, 100 km/saatlik sürüş hızında doğru basınçta şişirilmiş lastiklerle 40 metre, inik lastiklerle 42,4 metre olacaktır. Bu nedenle performans yaklaşık %6, yani 2,4 metre iyileşmektedir

Lastik kaplama nedir ?

Lastik kaplama işlemi 1925 yılından beri yapılan ve eskiyen lastiklerinin sırt yüzeyinin kaplanmak suretiyle yenilenmesini sağlayan işlemdir. Uzun yıllardan beri uygulanan bu işlem, zamanla gelişmiştir ve lastik yüzeyinin birkaç kez kaplanmasına olanak sağlamaktadır. Bu işlem sayesinde yeni bir lastiğin maliyetinden P avantaj sağlarsınız.

Lastik, doğada kendiliğinden yok olmayan ve petrol temeli ile üretilen bir üründür, lastik kaplama sayesinde maliyet avantajı sağlanırken doğaya da katkıda bulunulur. Bu sayede petrol kaynakları lastik üretimi için daha az kullanılırken, doğanın ve çevrenin de korunması da sağlanmış olur.

Lastik kaplama ne kadar güvenilirdir ?

Lastik kaplamanın güvenli olduğu, daha önce yapılan testler ile kanıtlanmıştır. ABD tarafından lastik kaplamasına verilen izinle birlikte uçakların lastikleri 6 kez kaplanmıştır. Aynı lastikler ile uçaklar 200 kez iniş ve kalkış yaparak kaplama lastiklerin ne kadar güvenilir olduğunu kanıtlamıştır.

HAKKIMIZDA

Hareketliliğin insan gelişimi için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden, hareketliliği daha güvenli, daha verimli ve çevreye daha duyarlı hale getirmek için tutkuyla yeniliyoruz. Önceliğimiz ve sarsılmaz taahhüdümüz, müşterilerimize tavizsiz bir kalite sunmaktır. Herkesin kişisel tatmini hak ettiğini düşündüğümüz için tüm müşterilerimizin elinden gelenin en iyisini yapmasına olanak vermek ve farklılıklarımızı değerli bir varlık haline getirmek istiyoruz. Müşterilerimize, paydaşlarımıza, çevreye ve doğrulara olan saygıya verdiğimiz değerden gurur duyarak, herkes için daha iyi bir hareketlilik macerasını paylaşıyoruz.

acil yol yardım yerinde lastik değişim ve tamiri ile her zaman yanınızda

BİZE ULAŞIN!
Hizmetlerimiz

Hizmetler

“ Hizmetler Sayfası Hazırlanıyor. “
Foto Galeri

Fotoğraflar

Video

Video Galeri

“ Video Sayfası Hazırlanıyor. “

Hünal Rotbalans İletişim


Yetkili : Hüseyin ünal
Gsm : 0541 607 89 02
Telefon : 0342 241 15 15
Adres : Burak mah. Sani konukoğlu bulvarı no 241 şehitkamil gaziantep
E-Posta :
Websitesi :

Hünal Rotbalans Yol tarifi

Hünal Rotbalans  Yol Tarifi
Sizi Arayalım!

Formu Doldurunuz!


Hünal Rotbalans Referanslar